تبلیغات
فقه و حقوق اسلامی - احكام روابط زن و مرد نامحرم1
 
فقه و حقوق اسلامی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مرتضی ملایی
مطالب اخیر
نویسندگان
 • محمدباقر شریعتى سبزوارى

 • حیات اجتماعى, عرصه تلاش, رشد و انحطاط انسان ها است. افراد بشر به دلایل زیادى نمى توانند انفرادى زندگى كرده و عزلت و گوشه گیرى اختیار كنند.1 مضافاً این كه براى تأمین حوایج فردى و اجتماعى و به فعلیت رساندن استعدادها و رشد عقلى و علمى ناگزیرند اجتماعى زندگى كنند. بنابراین, وجود روابط میان انسان ها از لوازم لاینفك حیات جمعى است. اما آن چه در این روابط مورد سؤال است, چگونگى و حدود ارتباط بین زن و مرد و پسر و دختر است.
  در گذشته هاى نه چندان دور به دلیل آموزه هاى دینى, سنت هاى ملى و اجتماعى, حریم و حرمتى بین دو جنس مخالف برقرار بود, حتى پادشاهان براى زنان خود حرم سراهایى داشتند; از این رو روابط بین زن و مرد مشكل اجتماعى محسوب نمى شد; چنان چه فقدان حریم و محدودیت و آزادى روابط زن و مرد در میان كشورهاى غربى و هواداران آن ها نیز از مشكلات این جوامع محسوب نمى شود;2 اما امروزه در میان كشورهاى اسلامى و برخى از اقوام دینى, به ویژه كشور اسلامى ایران, بر اثر كثرت جمعیت و تكثر نیازمندى هاى اجتماعى, اقتصادى, سیاسى و فرهنگى كه موجب شده حضور زنان همگام با مردان در صحنه هاى مختلف جامعه فزونى یابد, موضوع روابط بین زن و مرد به یكى از مشكلات مهم اجتماعى تبدیل شده است. با عنایت به این كه اسلام جامع ترین و كامل ترین ادیان الهى است و براى همه چیز دستور و قانون دارد, به طور قطع حدود این روابط را نیز روشن و شفاف بیان كرده تا مسلمانان واقعى در این گونه مسائل, موازین شرعى را رعایت كنند و از حریم ها و حرمت ها تجاوز نكنند.
  روابط در چارچوب قانون
  به طور كلى اسلام مى گوید: روابط زن و مرد در محدوده قانون و براساس ضرورت ها, اشكال ندارد. حضرت فاطمه زهرا(س) كه خود اسلام مجسم بود, با سلمان, ابوذر و سایر اصحاب پیامبر سخن مى گفت. هم او پس از رحلت رسول اكرم(ص) براى دفاع از خلافت امام على(ع) به همراه حسن و حسین, به خانه مهاجران و انصار مى رفت و با آنان به احتجاج مى پرداخت. خطبه غراى حضرت فاطمه زهرا در مسجدالنبى و گفت وگوى مكرر وى با ابوبكر و عمر, همه شاهد بر جواز گفت وگو است.
  درباره روابط زن و مرد و حد و حدود و موارد آن سؤالات زیادى در اذهان مردم به ویژه قشر جوان و تحصیل كرده وجود دارد كه ما سعى مى كنیم در قالب پرسش و پاسخ, به این سؤالات جواب دهیم.
  1. آیا پسر و دختر مى توانند با یك دیگر گفت وگوى تلفنى و یا حضورى داشته باشند؟
  پاسخ: اگر به هم اطمینان كامل دارند كه این مكالمه ها به محبت و عشق منتهى نمى شود و به لذت هاى جنسى نمى انجامد و از محدوده ضرورت هاى عقلى و شرعى تجاوز نمى كند, اشكالى ندارد; به عبارت دیگر اگر هدف از این گفت وگوها مثلاً حل مسائل درسى و یا ازدواج در آینده باشد, از نظر دینى اشكالى ندارد; لیكن اگر احتمال قوى بدهند كه تداوم این مكالمه ها باعث افتادن هردو یا یكى از آن دو در دام محبت است, به عنوان مقدمه حرام جایز نمى باشد.
  مشاوره درباره مسائل خانوادگى, پرسش از مسائل دینى, مشورت در امور درسى از جمله انتخاب رشته و حتى امر به معروف و نهى از منكر, همه این موارد در صورتى كه به حد ضرورت اكتفا شود و باعث دل بستگى نگردد, مشكل شرعى نخواهد داشت. گرچه غالب گفت وگوها به علاقه شدید دو جنس مخالف و یا یك طرف منتهى شده است; از این رو لازم است حتماً جانب احتیاط در این گونه مسائل رعایت شود.
  2. آیا نشستن دو جنس مخالف در تاكسى یا اتوبوس و یا هواپیما در كنار هم جائز است؟
  پاسخ: اگر بدن آن ها به یك دیگر مماس نشود بلكه چیزى بینشان فاصله ایجاد كند و از طرفى خوف فتنه و افتادن به حرام هم نباشد, مانعى ندارد. چنان چه سوار كردن یا سوار شدن نامحرم و گفت وگوهاى ضرورى بین آنان نیز حرمتى ندارد.
  3. زن و مرد نامحرمى كارمند اداره و یا مؤسسه اى هستند و بنا به اقتضاى كار باید در آن جا رفت وآمد كنند و حتى با هم صحبت كنند, این مسئله چه صورت دارد؟
  پاسخ: از نظر مراجع اگر اطمینان به یك دیگر داشته باشند كه به حرام نمى افتند, اشكالى ندارد, زیرا مؤسسه یا اداره از نوع خلوت اجنبیه نیست, به دلیل این كه در این گونه مكان ها معمولاً افراد مختلف رفت و آمد مى كنند.
  روابط نامحرمان باید در كادر موازین دینى باشد, به دلیل این كه همه مى دانیم جاذبه جنسى, بسیار قوى و نیرومند است و دو جنس مخالف را هم چون آهن و آهن ربا به هم مى كشاند و جذب مى كند. مرد و زن همواره به حكم میل طبیعى مایلند با یك دیگر معاشرت و گفت وگو كنند, اما عقل سلیم و آیین اسلام, روابط نامحرمان را به طور مطلق مجاز ندانسته تا نسل جوان از آسیب هاى آن مصون بمانند, چرا كه معاشرت هاى نامعقول در بسیارى از موارد به روابط نامشروع منجر شده و اساس خانواده ها را متزلزل مى كند و ممكن است به اختلافات دامنه دار و حتى جدایى والدین كشیده شود. امام على(ع) مى فرماید: (واكفُف علیهِنّ من ابصارِهِنّ بِحجابِك ایّاهُنَّ, فَأنَّ شِدَّةَ الحجاب اَبقى عَلَیهِنَّ;3 زن ها را در پرده حجاب و عفاف قرار بده تا نامحرمان به آنان نگاه نكنند, زیرا شدت حجاب, عامل سلامت و حفاظت آن ها است). چه بسا ممكن است بیرون رفتن بانوان از خانه باعث شود تا افراد ناصالح به درون خانه راه پیدا كنند و موجبات ارتباط با آنان فراهم شود. البته این سخن به این معنا نیست كه زنان در خانه زندانى شوند و حق بیرون رفتن و حضور در اجتماع را نداشته باشند, هدف و نكته اصلى, رعایت حجاب, حفظ حرمت و حریم زنان است تا مردان ناپاك را از رسیدن به مقاصد ضد اخلاقى و فاسدشان ناكام كند.
  نمونه هاى عینى فراوانى وجود دارد كه به دلیل رعایت نشدن موازین و حدود اسلامى در روابط زن و مرد, بنیان خانواده ها از هم گسسته و منجر به طلاق و جدایى شده است. به چند نمونه توجه كنید:
  ـ شخصى با آوردن رفیق مجرد خود به خانه اش, موجب شد تا آن فرد در غیاب وى, با همسر جوانش ارتباط نامشروع برقرار كند كه زندگى این زن و مرد با وجود داشتن دو فرزند به طلاق انجامید.
  ـ بر اثر عدم رعایت حجاب, برادرى عاشق زن برادر خود شد و پس از كشف روابط نامشروع, كار به طلاق كشیده شد و برادر خائن با زن برادرش ازدواج كرد.
  همه این موارد و نمونه هاى فراوان دیگر به دلیل رعایت نكردن حد و حدود روابط و خارج شدن از موازین اخلاقى و شرعى و اسلامى است. در این میان زنان باید بیش از مردان مراقب خود باشند, زیرا آنان به دلیل هوس بازى, ساده لوحى, عواطف شدید و یا كمبود محبت به سرعت فریب مى خورند و حتى مردان بوالهوس را نیز فریب مى دهند. قرآن كریم از زبان عزیز مصر مى فرماید: (اِنّ كیدكُنَّ عظیم;4 مكر شما زنان, مكرى بزرگ است). تجربه نشان داده است كه زیاده روى در معاشرت با زنان, قلب را مى میراند و انسان را به گناه مى اندازد.

  پاورقیها:
  1ـ لارهبانیة فى الاسلام.

  2ـ هرچند عواقب شوم آزادیِ روابط در جوامع مذكور نمایان است و مكرراً در روزنامه ها, مجلات و رادیو و تلویزیون آنان آسیب هاى حاصله گوشزد مى شود, اما به دلیل شرایط اجتماعى و فرهنگى پذیرفته شده از سوى آنان, نمى توانند این آزادى را محدود كنند.
  3ـ نهج البلاغه, نامه31.
  4 ـ یوسف(12) آیه 28.  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :
  نظرات ()
  یکشنبه 15 مرداد 1396 05:38 ب.ظ
  I am sure this article has touched all the internet
  viewers, its really really pleasant paragraph on building up new webpage.
  شنبه 14 مرداد 1396 09:09 ق.ظ
  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be at the web the easiest factor to bear in mind of.

  I say to you, I definitely get annoyed even as people consider worries that
  they just don't recognise about. You controlled to
  hit the nail upon the top and also outlined
  out the entire thing without having side effect , other people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks
  شنبه 7 مرداد 1396 08:03 ق.ظ
  Fantastic goods from you, man. I have bear in mind
  your stuff previous to and you're simply extremely wonderful.
  I really like what you have acquired right here, certainly
  like what you're stating and the best way by which you say it.
  You are making it enjoyable and you continue to take care of to stay it sensible.
  I can't wait to read much more from you. That is actually a terrific
  site.
  پنجشنبه 31 فروردین 1396 06:36 ب.ظ
  Greetings! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My site covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly
  benefit from each other. If you happen to be interested feel
  free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Great blog by the way!
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر

  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  امکانات جانبی